amonyum paratungstat

Amonyum Paratungstat Resim

Amonyum paratungstat, beyaz bir kristalimsi amonyum ve tungsten tuzudur, (NH 4 ) 10 (W 4 ) O 41 ) · 5H 2 O.

Amonyum paratungstatı, tungsten'i cevherinden ayırarak üretilir. Amonyum paratungstat hazırlandıktan sonra, ayrışma sıcaklığına, 600 ° C'ye kadar ısıtılır. Geriye kalan, WO 3, tungsten (VI) oksittir. Oradan, oksit bir hidrojen atmosferinde ısıtılır, tungsten elementel toza indirgenir ve su buharı kalır. Oradan, tungsten tozu telden çubuklara ve diğer şekillere kadar herhangi bir sayıdaki maddeye birleştirilebilir.

Daha yeni literatürlerde (İkinci Dünya Savaşı sonrası), (NH 4 ) 10 (W 12 ) daki anyon O 41 ) · 5H 2 O, [H 2 W 12 O 42 olarak gösterilmiştir. ] 10- , iki hidrojen atomu içeren, iki hidrojen atomunu kafes içinde tutar. Tungsten-oksijen kafesi, yani anyonun kalbi, 42 oksijen molekülü gerektirir. Amonyum paratungstat için doğru formül notasyonu bu nedenle (NH 4 ) 10 [H 2 W 12 O 42 ] · 4H 2 O. [H 2 W 12 O 42 ] 10- iyon, aksine paratungstat B iyonu olarak bilinir. paratungstat A iyonuna, paramolibdat iyonuna benzer şekilde [W 7 O 24 ] <6-> formülünü haizdir. Bununla birlikte, paratungstat A iyonunun varlığı, NMR spektroskopisi ile doğrulanamamıştır.

Yaklaşık 1930'dan önce, tuzun tam bileşimi hakkında bazı tartışmalar yaşandı ve her ikisi de (NH 4 ) 10 W 12 O 41 ve (NH 4 ) 6 W 7 O 24 önerildi. O.W. Gibbs bunu şöyle belirtti: Alkali tungstatlar çok sayıda ve alışılmadık şekilde karmaşıktır. Temelde farklı formülden elde edilen tuzlar, yüzde bileşiminde ae yaklaşımı, farklılıkların analizlerin kaçınılmaz hatalarına çok yakın olması. Analizler, tamamen analitik gerekçelerle soruna karar vermek için yeterince yakın değil.